Maailmankoulu Tampereen seudullamaailmankoulu_logo.png


Projektikoordinaattori Tarja-Kaarina Lääperi
p. 040-3579684
maailmankoulu@tampere.fi
tarja-kaarina.laaperi@tampere.fi

Maailmankoulun ohjausryhmä ja kuntien yhteyshenkilöt:

Tuija Viitasaari, aluejohtaja, Maailmankoulun ohjausryhmän puheenjohtaja, tuija.viitasaari@tampere.fi
Tarja-Kaarina Lääperi, koordinaattori, tarja-kaarina.laaperi@tampere.fi
Tiina Sarisalmi, Tampereen seudun kv-kehittämisryhmän vetäjä, tiina.sarisalmi@orivesi.fi
Kaisa Henttinen, Atalan koulu Tampere, kaisa.henttinen@tampere.fi
Jaana Sudenvaara-Kulmala, Etelä-Hervannan yhtenäiskoulu Tampere, jaana.sudenvaara-kulmala@tampere.fi
Kati Korpela, Eräjärven koulu Orivesi, kati.korpela@orivesi.fi
Nina Perkiö, Huutijärven koulu Kangasala, nina.perkio@kangasala.fi
Juha Valta, Kuljun koulu Lempäälä, juha.valta@lempaala.fi (varalla Birgit Backlund-Palander)
Annukka Korkatti, Veittijärven koulu, Ylöjärvi, annukka.korkatti@ylojarvi.fi
Saara Riihelä, Nokia-Viholan koulu, Nokia, saara.riihela@nokiankaupunki.fi
Mirja Pöntynen, Narvan koulu, Vesilahti mirja.pontynen@vesilahti.fi
Virve Savolainen, varhaiskasvatuksen koordinaattori, Tampere virve.savolainen@tampere.fi
Heidi Meltovuo, lukioiden yhteysopettaja, Teknillinen lukio, Tampere heidi.meltovuo@tampere.fi

Globaalikasvatuksen sähköinen materiaalipankki: www.maailmankoulu.fi

Tapahtumia ja kuulumisia Tampereen seudun Maailmankoulun blogissa:

Ajankohtaiset Tampereen seudun tapahtumat ja koulutukset

Matkalaukut:


Varhaiskasvatuksen matkalaukut (kaksi settiä, toinen Tampereelle ja toinen seudulle):
  1. Lapsen oikeudet laukku
  2. Monenlaiset perheet-laukku
  3. Matkalla maailmalla-laukku
  4. Rauhan rakentajat-laukku

Alakoulun matkalaukut:
  1. Moninaiset perheet (1-6 lk)
  2. Lapsen oikeudet (1-6 lk)
  3. Rauhaa! (1-6 lk.)
  4. Mistä sadut tulevat? (1-3 lk.)

Yläkoulun ja lukion elämykselliset salkut ja kurssisuositukset:
  1. Historia opettaa (yläkoulun historia ja ET, lukion HI3, HI6, PS1, AI, ET3)
  2. Tavat, arki ja yhteisöllisuus- suuret maailmanuskonnot (yläkoulun uskonto ja ET, lukion UE4, ET1, ET4)
  3. Afrikan monet kasvot (yläkoulun maantieto ja historia, lukion GE2, GE3, GE4, HI6, HI8)
  4. Musiikin sanoma - oikeudenmukaisempi maailma (yläkoulun musiikki, lukion MU3, MU4)

Varausohjeet:


  1. Aukaise Outlook-sähköpostiohjelmasta kalenterisi (sähköpostisivun vasen alakulma).
  2. Klikkaa ylhäältä keskeltä valikosta ”Avaa kalenteri”.
  3. Klikkaa ”osoitteistosta”. Kirjoita hakukenttään ”MK vaka (varhaiskasvatus) tai MK alakoulu tai MK yk_lukio (yläkoulu ja lukio)”.
  4. Valitse etsimäsi laukku, esim. MK vaka Lapsen oikeudet. Klikkaa sitä hiiren vasemmalla näppäimellä kahdesti ja valitse ”Ok”.
  5. Nyt näytölle avautuu varauskalenteri. Katso, milloin laukulla ei ole varauksia. Kuukausinäkymän saat auki ylävalikosta klikkaamalla ”Kuukausi”.
  6. Tee oma varaus 4-6 viikoksi: Klikkaa kahdesti lainauksen aloituspäivämäärää kalenterista. Kirjoita avautuvaan laatikkoon ”sijainti: oma nimesi ja päiväkotisi/koulusi” ja ”päättymisajankohta: lainauksen loppupäivämäärä”.
  7. Klikkaa vasemmasta yläkulmasta "tallenna ja sulje".
  8. Nyt varauksesi on tehty ja se näkyy kalenterissa. Hae laukku Sähkötalolta (Voimakatu 1) projektikoordinaattorin huoneesta aloituspäivänä ja palauta se samaan paikkaan lainauksen loppuessa.

mk-matkalaukut.jpg